Just another WordPress.com site

COMPETITION PROJECTS

Past competitions

[AC-CA]™  Architectural Competition
Concours d’Architecture

[MILAN] World Expo Pavilion

http://www.ve.lt/naujienos/kultura/kulturos-naujienos/tarp-milano-ir-klaipedos-1263058/

2014-11-12  Dr. Tomas Kiauka

Tarp Milano ir Klaipėdos nuotrauka, foto

Miestai – gyvi organizmai. Miestai maitinasi ir auga iš aplinkos, esančios anapus jų pačių. Tarptautiniai ryšiai, prekyba ir investicijos paverčia miestus klestinčiomis patraukliomis erdvėmis. Tokias vietas norisi ne tik aplankyti, bet ir jose užsibūti, gal ir visam gyvenimui. Tuo miestas skiriasi nuo kaimo, kuriam, kad sėkmingai gyvuotų, visai nebūtini išoriniai ryšiai, nes užtenka vietinio natūrinio ūkio. Klaipėda – neabejotinai savičiausia ir perspektyviausia erdvė Lietuvoje, deja vis dar balansuojanti tarp kaimo ir miesto mentaliteto. Uždarumo mentalitetas veja jaunus žmones kitur, kur jie gali netrukdomai augti, dalyvauti naujovėse. Ar miestas merdi, ar klesti ir plečiasi, ne paskutinėje vietoje priklauso nuo seno ir jauno balanso dinamikos: jei jaunimo išvažiuoja daugiau negu atvažiuoja, miesto laukia liūdna ateitis. Tokia ateitis kur kas blogesnė už kaimo, nes miestas žemės ūkiu gyvas nebus. Miesto gyvumą visų pirma lemia kultūrinis gyvenimas.

Šiame jėgų balanse gana ryškiai išsiskiria ir sėkmingai žaidžia „Sauliaus Jusionio asociacija“, vienijanti dizaino ir architektūros specialistus. Jos saskaitoje – ne vienas originalus ir drąsus tarptautinis projektas. Šiuo metu dizainerių žvilgsniai nukrypo į Milaną – pasaulinę mados ir dizaino sostinę, antrą pagal dydį miestą Italijoje. Metropolyje kasmet pabuvoja daugiau kaip 6 milijonų turistų ir lankytojų iš viso pasaulio. Ateinančiais 2015 metais Milanas organizuoja pasaulinę Expo parodą – svarbiausią šios srities metinį įvykį, skirtą planetos išmaitinimo ir ekologiškos energijos vadybos temoms. Paroda siekiama kūrybiškai susieti technologijas ir meną, inovacijas ir tradicijas su maisto ir mitybos kultūra. Garsūs konkursų organizatoriai AC-CA šiai parodai surengė tarptautinį projektų konkursą, kurio tikslas –pateikti daugiafunkcinį informacinį paviljono projektą, skirtą parodos lankytojų reikmėms. Architektai ir dizaineriai iš Klaipėdos, konkuruodami su kolegomis iš viso pasaulio, pateikė AC-CA konkursui savo kūrybos rezultatą.

Klaipėdiečių projektas, pavadintas „Capsule“, žavi formos paprastumo, eksplotavimo mobilumo ir funkcijų įvairovės derme. Aptaki ir skaidri ovalo forma, atkartojanti biomorfinius oro ir vandens pavidalus, sutekia visai konstrukcijai lengvumo ir organiškumo. Bekampė paviljono architektūra sukuria sąlygas laisvai judėti gausiems lankytojų srautams, neleidžia susidaryti spūstims. Atvira, pusiau dengta erdvė, reikalui esant, lyg kokia milžiniška sraigė gali palisti po kiautu. Užsivėręs slankiojančių žvynų principu sukonstruotas gaubtas apsaugo nuo lietaus arba per kaitrios saulės. Stogo konstrukciją numatoma gaminti iš ekologiško bioplastiko, kartu įmontuojant energiją taupančias saulės baterijas. Visi esminiai projekto „Capsule“ sprendimai atitinka bendrą parodos koncepciją. Paviljono vietą projekto autoriai parinko irgi apgalvotai: pačiame parodos teritorijos viduryje, pagrindinių gatvių sankryžoje. Vakare saulės baterijos tiektų energiją įvairioms objekto reikmėms, taip pat apšviestų paviljoną iš vidaus, kurio ufonautiška, tamsoje švytinti išvaizda atrodytų kaip savotiškas švyturys ir orientyras, gerai matomas iš visų pagrindinių gatvių vietų. Paviljono viduje visi sprendimai tarnauja patogiam, estetiškam ir daugiafunkciniam objekto eksplotavimui. Viduryje – didžiulis ekranas informacijai, aplinkui – multikalbiai info-stalai komunikavimui su parodos lankytojais. Informaciniame paviljone – komfortabilus, pagal naujausias technologijas įrengtas verslo centras, stikline pertvara atribotas nuo nepageidaujamo aplinkos šurmulio. Čia esama ir erdvaus amfiteatro, jame galima tuo pačiu metu stebint aktualią informaciją ekrane, prisėsti, atsikvėpti, išgerti puodelį kavos, ramiai pabendrauti ir pasikrovus savo išmaniuosius įrenginius, keliauti po parodą toliau. Kas yra buvęs tokio pobūdžio renginiuose, pasakys, kad atokvėpis ir pauze tokiuose maratonuose – bene svarbiausias dalykas eiliniam lankytojui. Paviljone numatyta ir suvenyrų parduotuvė, bankomatų skyrius, pagalbinės, su technologijų eksplotavimu susįjusios patalpos. Paviljonas suprojektuotas taip, kad jį būtų galima greitai ir nesudėtingai sumontuoti ir išmontuoti, taigi šalia visų savo privalumų jis yra ir mobilus. Klaipėdiečių dizainerių ir architektų kūrinys išties įspūdingas, belieka jiems pasaulinėse varžytuvėse palinkėti sėkmės. Tačiau net ir nelaimėjus, pats dalyvavimas AC-CA konkurse jau savaime yra svarbus įvykis, gal net svarbesnis negu piniginė premija: tai byloja faktas, kad konkurso dalyvių projektai pristatomi maždaug dvidešimtyje geriausių pasaulyje dizaino ir architektūros žurnalų.

Džiugina tai, kad „Sauliaus Jusionio asociacija“ žvalgosi ne tik po garsius konkursus užsienyje, bet aktyviai reiškiasi ir Klaipėdoje. Naujausias sumanymas – tai didžiulis ~500 kv. metrų graffiti projektas ant buvusios Vydūno mokyklos pastato sienų, dabar priklausančių Vilniaus Dailės Akademijai. Naujesnis priestatas po remonto jau sėkmingai eksplotuojamas akademijos, tačiau senoji pastato dalis dar laukia savo likimo. Nepatrauklūs vaiduokliški mūrai jau ne pirmus metus lyg kokie apmirusių senamiesčio erdvių garbės sargybiniai niūriai pasitinka senamiesčio praeivius. Nenuostabu, kad architektui Sauliui Jusioniui, dirbančiam greta esančioje Dailės Akademijoje, negalėjo neužkliūti šis sąstingio simbolis. Jam kilo idėja šią erdvę estetiškai pakeisti iš esmės – „apžaisti“ graffiti piešiniu ir prikelti kitam gyvenimui. Buvo parašytas projektas Kultūros Tarybai ir laimėtas konkursas, liepos mėnesį gautas dalinis finansavimas projekto įgyvendinimui. Tačiau gero projekto, pasirodo, negana, kad kažką pakeistum. Geros idėjos tarsi natūraliai ima dusti biurokratų koridoriuose ir painių įstatymų tinkluose. Tai užkerta kelią pasikviesti menininkus iš užsienio, kur analogiški projektai įgyvendinami žymiai greičiau bei papraščiau, be leidimų ir eskizų.

Asociacijos planuose numatomas ir dar vienas įspūdingas projektas, kokio Klaipėdos mieste dar nebūta. Klaipėdos Kultūrų ir Komunikacijų Centre planuojama surengti italų pramoninio dizaino premijos Compasso d‘oro lauretų darbų parodą. Compasso d‘oro premija – garsiausias savo srityje apdovanojimas, Italijoje teikiamas nuo 1954 metų estetiškai pripažintiems ir komerciškai sėkmingiausiems pramoninio dizaino darbams. Kad tokia atvežtinė paroda gali būti sėkmingas ir išskirtinio dėmesio susilaukiantis kultūrinis reiškinys, įrodė prieš metus įvykusi Lenkų Plakato Dizaino paroda „Faces of Polisch Poster“, organizuota „Sauliaus Jusionio asociacijos“.

Beje, reikia pridurti, kad Saulius Jusionis, šios asociacijos įkūrėjas ir vadovas, dirba Vilniaus Dailės Akademijoje, Klaipėdos fakultete, interjero dizaino studijų programos vadovu. Pats dvidešimt penkerius metus praleidęs ir dirbęs ivairiuose užsienio šalyse, skatina ir savo studentus neužsidaryti vien tik savo namų erdvėje, bet ryžtis išplaukti į platesnius vandenis ir dalyvauti tarptautiniuose konkursuose. Savo pavyzdžiu mokytojas įkvepia mokinius, koordinuoja ir kuruoja jų konkursinę veiklą ir šiems, beje, visai neblogai sekasi, ir ne tik sudalyvauti, bet kartais nusiraškyti apdovanojimų. Taigi, Klaipėda tikrai turi kūrybinės potencijos, kūrybingo jaunimo, todėl norisi tikėti, kad miesto laukia graži ateitis.

___________________________________________________________________________________________________________________________

[MILAN] World Expo Pavilion – AC-CA

[MILAN] World Expo Pavilion

______________________________________________________________________________________________

[PARIS] River Champagne Bar Nr.1

[PARIS] River Champagne Bar

[PARIS] River Champagne Bar Nr.2

[PARIS] River Champagne Bar Nr.1

_________________________________________________________________________________________________

[CASABLANCA] Sustainable Market Square

[CASABLANCA] Sustainable Market Square+_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Tokio Replay Center – The Architecture Competition

Tokio Replay Center - The Architecture Competition

The Peugeot design competition looks set to become one of the most important such competitions in the world. Now in it?s fourth year, the latest competition is now in the voting phase, with internet users being asked to vote on the thirty selected projects prior to January 23 to determine the 10 finalists. As with previous winners such as the Monster (2001 winner), 4002 (2003) and the incredibly popular Movie which won the 2005 competition, Peugeot will reward the winner by building a full size version of the car to be shown at the Frankfurt 2007 Motor Show and everyone will be able to drive the car virtually as it will be incorporated into an XBox 360 game.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

http://www.competitions.org/

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s